معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی رشت:
افزایش حوادث مربوط به آسانسور در رشت نگران‌کننده است

گیرکردن در آسانسور

رشت رویایی- در هفت ماه گذشته آتش‌نشانان و تیم‌های امداد و نجات بالغ بر ۱۶۵ مورد خدمات آسانسور که منجر به محبوس شدن افراد در آسانسور بوده است را به شهروندان ارائه داده‌اند.

وجود آسانسور یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آپارتمان‌های امروزی است و اگر خانه‌ای آسانسور نداشته باشد کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

در عین حال، حوادث مربوط به آسانسور در رشت با شدت بالایی رو به افزایش است به طوریکه رشد ۲۶ درصدی حوادث مربوط به آسانسور در مقایسه با سال گذشته نگران‌کننده بوده است.

معاونت عملیات سازمان آتش‌نشانی، عدم توجه به نکات ایمنی و استفاده درست از آسانسور توسط شهروندان و ساکنین آپارتمان‌ها را عامل اصلی بروز حوادث مربوط به آسانسور دانست و افزود: استفاده از تعمیرکاران و تکنسین‌های توانمند با دانش تخصصی نیز بسیار تأثیر گذار است و در این راستا بی‌توجهی ساکنین بر ظرفیت آسانسورها هم دردسرهای خاص خود در این زمینه را دارد.

شهرام مؤمنی با بیان اینکه معمولاً بلافاصله بعد از گیر افتادن در آسانسور، احساس خفگی به افراد دست می‌دهد افزود: بد نیست بدانید که هیچ‌کس در حادثه گیر کردن در آسانسور دچار خفگی نشده زیرا ذهنیتی که در خصوص تمام شدن اکسیژن در آسانسور ایجاد شده کاملاً اشتباه است و چنین موردی در ساختار آسانسورهای امروزی امکان ندارد و تنها مشکل، استرس و نگرانی محبوس شدگان است.

او گفت: در هنگام نصب آسانسور و یا عملیات ساختمانی برای احداث ساختمان‌های بلند مرتبه نیز بارها شاهد سقوط افراد در داخل چاهک آسانسور و یا گرفتار شدن تعمیرکاران در حین تعمیر و صدمات جانی جبران ناپذیر بوده‌ایم.

مؤمنی ادامه داد: به همین واسطه از کلیه متولیان امر در این زمینه درخواست می‌کنم با رعایت نکات ایمنی ضمن حفظ سلامتی خود حافظ سلامتی دیگران نیز باشند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی ر پایان به شهروندان توصیه کرد: با توجه به رعایت نکات ایمنی در سوارشدن و بهره‌گیری آسانسور و تصحیح نواقص موجود در آسانسورها توسط افراد متخصص ضروری است به محض محبوس شدن پس از اطلاع به مرکز ستاد فرماندهی ۱۲۵ آتش‌نشانی، خونسرد و صبور باشند و تا لحظه اعلام گروه نجات برای خروج از کابین منتظر بمانند تا به‌واسطه عجله برای خروج دچار آسیب نشوند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz