آمار تکان‌دهنده تخلفات زیست‌محیطی گیلان در سال جاری

رشت رویایی- مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از قطع یکصد و یک هزار اصله درخت کاج استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر قربانعلی محمدپور گفت: یگان حفاظت محیط زیست گیلان در شش ماه اول سال ۹۶ کشفیات متنوعی را به ثبت رساند.

او افزود: در این مدت ۳۹ مورد برداشت شن‌ و‌ ماسه به میزان حجم ۹ هزار و ۶۹۱ مترمکعب صورت گرفته است.

او از تغییرکاربری اراضی ارزشمند استان به میزان ۲.۵ هکتار خبر داد و ادامه داد: یک مورد گودبرداری در داخل استخر قدیمی جهت استحصال و تامین آب شرب شالیزار نیز به میزان ۸ هزار و ۴۰۰ مترمربع از دیگر تخلفات زیست محیطی در سال جاری بوده است.

محمدپور یکی دیگر از اقدامات مخرب رخ داده در محیط زیست استان را  قطع درختان کاج به میزان یکصد و یک هزار اصله اعلام کرد و گفت: یک مورد تخریب محیط زیست به میزان ۱۵ هزار مترمربع، یک مورد تخریب جاده و از بین بردن گونه‌های گیاهی به میزان ۱۲۰۰ مترمربع و یک مورد برداشت شن و انتقال ماسه دریا به میزان یک هزار و ۸۰ حجم مترمکعب از دیگر اقدامات نارحت‌کننده در محیط زیست گیلان از سوی متخلفین بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان یک مورد قطع درخت توسکا و دو مورد تخریب و باریک کردن بستر رودخانه شنبه بازار انزلی و ساخت و ساز غیرمجاز را از دیگر تخریبات انجام شده زیست محیطی در سال جاری عنوان کرد.

او شکار غیرمجاز پرندگان و پستانداران را از دیگر تخلفات انجام شده از سوی شکارچیان غیرمجاز دانست و گفت: امسال سه مورد شکار گراز، مرال و پلنگ رخ داد و ۲۸ مورد شکار پرندگان مهاجر که شامل پرندگانی شامل کبک، پرستوی دریایی، کبوتر، باکلان و خوتکا بوده است.

محمدپور گفت: صید غیرمجاز ماهیان نیز از دیگر مشکلات مهم زیست محیطی استان است که امسال بیش از ۲ هزار و ۵۶۹ مورد اتفاق افتاده است که شامل صید ماهیان کولی، کپور، اردک ماهی، ماهی آزاد، ماهی سفید، سوف، کفال و کلمه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *