در حاشیه شرکت رییس شورای شهر رشت در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداری‌ها
آقای رییس، «هر رفتی آمدی دارد!»

گزارش تصویری جلسه فوق‌العاده شورای شهر رشت - 19 اسفند 1394

رشت رویایی- رییس محترم شورای شهر رشت در پایان جلسه یکشنبه گذشته شورا گفت: «همایشی در تاریخ ۳۰ و ۳۱ خرداد در برج میلاد با عنوان نخستین اجلاس جهانی ‌شوراها و شهرداری‌های ۲۰۱۶ با مجوز ریاست جمهوری به ابتکار شورای عالی استان‌های کشور و با حمایت و همکاری شورای و شهرداری تهران‌، شورای شهرسازی تهران و سازمان‌های مرتبط برگزار می‌شود و دوستانی که تمایل دارند می‌توانند با هزینه شخصی خود در این همایش شرکت کنند و بنده به نیابت از شما می‌روم و هرکس دوست دارد تشریف بیاورد‌.»

احتمالاً او زمانی که این سخنان را به زبان می‌آورد یاد استدلالش هنگام مخالفت با سفر کاری شهر خلاق شهردار رشت به ایتالیا افتاد، وگرنه این‌قدر تاکید نمی‌کرد که برنامه به دعوت چند نهاد برگزار می‌شود و کسانی که می‌خواهند با هزینه شخصی می‌توانند در این همایش شرکت کنند.

یک ماه و اندی پیش وقتی حامیان یک جریان خاص با سفر کاری شهر خلاق شهردار رشت به ایتالیا مخالفت کردند و گفتند که این سفر با هزینه میزبان برگزار می‌شود و برای شهرداری بار مالی ندارد، رفیعی نوده گفته بود: «هر رفتی آمدی دارد!»

غیبت شهردار رشت در نشست شهر خلاق یونسکو برای توسعه رشت هزینه‌بردار خواهد بود. چون کشورهایی که عضو شبکه جهانی شهرهای خلاق ثبت می‌شوند باید مجموعه اقداماتی انجام دهند تا همچنان این جایگاه حفظ شود.

سه هفته پیش نیز شهردار رشت باید به نشست شبکه شهرهای خلاق در پکن می‌رفت که باز هم شورای شهر مخالفت کرد و یکی دیگر از اعضای شورا که به فکر هر چیزی جز توسعه شهر رشت است، با صدایی بلند گفت: بین‌المللی می‌خواهیم چکار!

پیش از این نوشته بودیم که یک هفته پس از مخالفت با سفر شهردار به ایتالیا، همفکران آقای رفیعی نوده سفر شهردار همراه با رفیعی نوده به آلمان را تصویب کردند تا بیش از پیش مشخص شود علت «واقعی» مخالفت با سفر شهردار به ایتالیا چیست.

هر دوباری که شورا با سفر شهردار به پارما و پکن مخالفت کرد، از جریانی خاص انتقاد کردیم، چون معتقد بودیم پشت پرده این رفتار نابخردانه و ضدتوسعه هر انگیزه‌ای نهفته باشد، منافع رشت و شهروندانش است که مخدوش می‌شود.

رشت برای برندسازی نیاز به این رفت و آمدها و شرکت در نشست‌های مهم جهانی دارد. اگر به توسعه رشت فکر می‌کنیم فارغ از هرگونه دسته‌بندی‌ها باید در مسیر توسعه یکصدا شویم. رشت و شهروندانش برعکس ادعای آن عضو شورای شهر رشت نیاز به بین‌المللی شدن دارند.

زمان زیادی از رفتارهای ضدتوسعه برخی از اعضای شورای شهر در مخالفت با سفرهای کاری شهرخلاق شهردار نگذشته است؛ با این حال ضمن یادآوری رفتار رییس محترم شورای شهر، عمیقاً معتقدیم که او باید در این نشست بین‌المللی شرکت کند، حتا اگر با هزینه شهرداری هم باشد، اشکالی ندارد. چون آقای رفیعی و دیگر اعضای شورای شهر شخصاً به این جلسات دعوت نشده‌اند، بلکه به واسطه کرسی‌شان در پارلمان شهری به این اجلاس جهانی می‌روند تا نماینده مردم رشت باشند. پاسخ رفتار ضدتوسعه، رفتار ضدتوسعه نیست. جریان حامی توسعه، منافع شهر را قربانی واکنش‌های احساسی نخواهد کرد. بروید آقای رییس، بروید شرکت کنید، حتا اگر هر رفتی، آمدی داشته باشد!

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz