[su_frame align=”center”]اسماعیل حاجی‌پور[/su_frame]

رشت رویایی- رییس شورای شهرستان رشت با انتقاد از عدم حضور رییس شورای شهر رشت در مراسم افتتاحیه پروژه بازآفرینی و بهسازی سبزه‌میدان گفت: وظیفه‌شان بوده است که امروز حضور داشته باشند.

اسماعیل حاجی‌پور در گفت‌وگو با رشت رویایی گفت: همین مردم با خدای خود تنها ماندند و به ما رأی دادند. کسی به آنها تحمیل نکرده. مردم وظیفه خود را درست انجام داده‌اند، ما هم باید وظیفه خود را به درستی انجام دهیم و حالا اگر من با یک نفر اختلاف دارم دلیل نمی‌شود به این‌گونه مراسم نیایم. آقای رفیعی به عنوان رییس شورا باید می‌آمدند و خیرمقدم می‌گفتند.

او افزود: رییس شورا نماینده ١۴ نفر دیگر است و باید از مردم و همه کسانی که اینجا زحمت کشیده‌اند تا این‌جا بهسازی شود و حاجی‌پور در پاسخ به این سؤال که شاید اتمام دوره ریاست رفیعی نوده دلیلی برای عدم حضورش بوده باشد، گفت: این دلیل اصلاً منطقی نیست. تمام خاطرات مردم در این سبزه میدان است اینجا پنج هزار بازنشسته می‌آید و پنج هزار تا سی سال می‌شود ١۵٠ هزار سال تجربه اینجاست و آیا من باید به تجربه‌ای با این قدمت بی‌توجه باشم؟ مگر چنین چیزی می‌شود؟

این عضو شورای شهر رشت تاکید کرد: ما هر جا که انتقاد داریم می‌توانیم مطرح کنیم اشکالی ندارد. من نمی‌گویم شهردار ما بی‌نقص است و همه ماها اشکال داریم و نمی‌توان همه‌چیز را با تفکر منفی نگاه کرد، تفکر منفی مثل جاده رشت قزوین بیست سال قبل می‌شود و تفکر مثبت جاده رشت – قزوین امروزی می‌شود که چهار ماشین کنار هم می‌آیند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ما در عصری قرار گرفته‌ایم که خیلی چیزها تغییر کرده است. با نفی کردن و نیامدن‌ها چیزی درست نمی‌شود بدتر هم می‌شود.

حاجی‌پور همچنین گفت: من بچه رشت هستم. این‌ها رشت را به خوبی نمی‌شناسند، من وقتی ستون‌ها را در اینجا دیدم یادم آمد که متعلق به دوره قاجاریه است. ما باید از کار خوب تعریف و حمایت کنیم، فرق نمی‌کند که این کار را هر کسی، از جمله شهردار انجام داده باشد.

او ادامه داد: در جنگ با صدام نظر من این بود که هرکس یک اعتقادی دارد و اعتقاد او این بود که باید با ما بجنگد و واقعاً هم جنگید و من او را سوای شخصیتش تحسین می‌کنم، آدم باید اعتقادی داشته باشد. این‌که اصلاً اعتقادی نداشته باشیم خوب نیست.

رییس شورای شهرستان رشت درباره سبزه میدان گفت: من از سال ١٣۴٣‌، یادم هست خانه‌هایی در سمت شرق سبزه میدان، سمت سینما بود که اسمش آن موقع رادیو سیتی بود. آن خانه‌ها در زمان قاجاریه محل اتراق مهمان‌های خارجی بود و ماشین‌های خیلی بدینی داشتند. امکان نداشت یک خارجی به رشت بیاید و در این جا بیتوته نکند. از بعضی از تجار سؤال می‌کردند آن‌ها می‌گفتند ٨٠ درصد دلیل سفر ما به اینجا به خاطر این است که کنار سبزه میدان بخوابیم و از فضای زیبای اینجا استفاده کنیم. اما اکنون خاطرات آن زمان را کم می‌بینم. این چراغ‌هایی که در اینجا گذاشته شده شبیه چراغ‌های آن دوره است و ما گیلانی‌ها به خاطر عشق و محبتی که داریم با خاطرات‌مان زندگی می‌کنیم.

او درباره پرده‌برداری از سردیس بزرگان گفت: در دوره شورای اول زمانی که با حضور خود بزرگان و مفاخر برای پرده‌برداری از سردیس‌شان در سبزه میدان آمدیم، حرف تاثیرگذاری زدند. پرفسور سمیعی و اکبرزاده گفتند شما ده سال عمر ما را زیاد کرده‌اید. گفتند نماندید که ما بمیریم و بعد این کار را بکنید. و حدود پانزده سال است که این بزرگان همچنان صحیح و سالم هستند.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت افزود: از همکاران شورا در این یک سال باقی‌مانده می‌خواهم از این فرصت، نهایت استفاده را ببریم و اختلافات را کنار بگذاریم، اختلاف‌سلیقه هست ولی اختلافات ریشه‌ای را کنار بگذاریم. ما با هم دشمن نیستیم و اینجا با هم دوست هستیم. حتی دو برادر هم با هم مشکل پیدا می‌کنند به خاطر این مردم فهیم و بزرگوار و باشرف که حقوق چهارساله را بر دوش ما گذاشتند این اختلاف‌ها را کنار بگذارید. هرجایی اگر کسی تخلف می‌کند جلویش بایستیم اما از اصل دور نمانیم.

حاجی‌پور در پایان گفت: اولین اعتصاب مشروطه‌خواهان را در خواهر امام رشت داشتیم و در بخش مذهبی، اولین پرچم شیعه در رشت به اهتزاز در آمد. پس این شهر پتانسیل زیادی داشته و دارد و باید این پتانسیل‌ها پویا شود.