رشت رویایی، محمدکاظم شکوهی‌راد- آقای دکتر سالاری شما در شرایطی هستید که می‌توانید، انشاالله کارنامه موفقی در گیلان از چهار سال مدیریت آینده خود در سمت استاندار عرضه کنید. ویژگی‌های جوانی، دانش و آگاهی مدیریتی «مقصود مدرک نیست و الا غالب مدیران ما به لطف گسترش بی‌حد و حصر موسسات دانشگاهی و رانتی و پولی شدن برخی از آنها، مدرک دکترا و … دارند» – تجربه مفید در سمت استاندار بوشهر به اضافه انضباط و برنامه‌ریزی که داشته‌اید زمینه خوبی است که بتوانید موفق شوید.
قبل از اینکه شما به عنوان استاندار معرفی شوید بنده از طریق فضای مجازی و ارتباطات در مورد کارنامه شما در بوشهر بررسی اجمالی داشتم غالب اظهارنظرها در مورد شما مثبت بود. البته از کسانی هم شنیدم که شما را ضعیف ارزیابی کردند و برخی حتی شنیدم که شما را «امیرکبیر!» لقب دادند.
خود می‌دانید که این قبیل اظهارنظرها در بسیاری اوقات با واقعیات تناسب ندارد متاسفانه در غیاب ارزیابی‌های علمی و شاخص‌های معنی‌دار و بررسی‌های پژوهشی، غالب اظهارنظرها مبتنی بر برداشت‌های فردی و متکی به تجربیات و منافع شخصی ماست. زمانی که شما با بنده ارتباط داشته باشید و من به اعتبار این ارتباط یا از آسیب‌هایی در امان باشم یا از مزایایی برخوردار حتما در نظر بنده شما می‌شوید انسان برجسته و خوب و عالی! و آدم مقدس. برعکس اگر در ارتباط با جنابعالی کارم بحق یا ناحق پیش نرفت و نفعی از مدیریت شما نصیب نبردم یا اجرای یک برنامه عمومی و مردمی شما بالاضطرار به من زیانی وارد کرد شما مدیری «بد» تلقی شده و مورد انتقادهای منفی و ناروا و بسی نادرست قرار می‌گیرید.
اما این‌ها برداشت‌ها و قضاوت‌های کوتاه مدت و زودگذر است. قضاوت واقعی و نهایی زمانی شکل می‌گیرد که دوره‌ای از مسوولیت شما بگذرد و مردم (عموم مردم) ببینند که شما در مدت خدمت خود چه آثاری از خود به‌جا گذاشته‌اید. مشکل‌های ریشه‌ای را حل کرده یا زشتی و کراهتی را از چهره استان و شهر رشت زدوده‌اید و یا طرح عمرانی ماندگاری را پی‌گیری و به ثمر رسانده‌اید. آن وقت نام و یاد شما به نیکی برده می‌شود و الا در شرایطی که شما در جایگاه مسوولیت هستید افراد که به انگیزه‌های مختلف با شما ارتباط پیدا می‌کنند در منقبت شما سخن می‌گویند و چنان می‌نمایند که از جنابعالی بهتر و برتر در روزگار ما یافت نمی‌شود و برای چاشنی سخنان خود اشاراتی هم در مذمت و ناتوانی گذشتگان می‌کنند.
البته جنابعالی آن‌قدر باهوش و آگاه هستید که این قبیل سخنان را به جد نگیرید این‌ها ترجیع‌بندی است که پیوسته در تغییر مدیریت‌ها تکرار می‌شود و مجیزهایی است که به وسیله عوام و خواص برای مدیریت جدید در سطح استاندار و وزیر خوانده می‌شود.
همه کس طالب یارند! چه هشیار و چه مست
همه‌جا خانه عشقست چه مسجد چه کنشت
ناامیدم مکن از سابقه لطف ازل
تو پس پرده چه دانی که، که خوبست و که زشت!
در همه جای این ملک ما مردم، خود را خوب و بی‌عیب و صادق معرفی می‌کنیم و رقیب و دشمن را مخزن زشتی و بدی و عیوب بزرگ حالا چه در لباس روحانی باشیم، چه در کسوت بازاری یا صنعتکار و اداری یا نماینده مجلس یا فعال سیاسی و حزبی و یا روزنامه‌چی و اهل رسانه!
گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید
گو تو خوش باش که ما گوش به احمق! نکنیم
انشاالله که شما وقتتان را چندان صرف شنیدن چنین سخنانی نخواهید کرد. و هرکس را براساس فکر و اندیشه و طرح و نظری که برای حل مسایل و مشکلات استان ارایه می‌کند ارزیابی می‌کنید نه براساس تخریب دیگران یا تعریف و تمجید از خود!
افرادی که با شما تماس می‌گیرند غالبا خود را با پایگاه اجتماعی و نفوذ و اعتبار ویژه معرفی می‌کنند. اعتبار و نفوذ هرکس را طبعا متناسب با اثربخشی و اعمال و آثاری که تاکنون عرضه کرده است مظنه خواهید زد نه براساس ادعا!
بهترین اطلاعات را نه از افراد خاص بلکه از مردم عادی و توده‌های مردم می‌توانید به‌دست آورید. حداقل اینکه سخنان مردم عادی رهنمون می‌شود برای پی‌گیری مسایل و مشکلات جاری در دستگاه‌ها و موسسات و نهادهای تحت مدیریت شما.
من اگرچه شخصا عمیقا به تفکر اصلاح‌طلبی و گفتمان آن اعتقاد دارم و معتقدم جامعه ما مسایلش حل نمی‌شود مگر در سایه گفتمان اصلاح‌طلبانه، معذالک قصه خط و خطوط سیاسی، اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی و امثالهم مضامینی هستند که در فصل انتخابات و در محافل محدود سیاسی بُرد دارند، مردم از مدیران خارج از این حرف و حدیث‌ها کار می‌خواهند، تلاش صادقانه با برنامه‌ریزی مناسب.
تا فرصت بعد که ببینیم اولویت‌های شما در پی‌گیری کدام مسایل استان است.
قسمت اول این یادداشت را این‌جا بخوانید