[su_frame align=”center”]نوبخت[/su_frame]رشت رویایی- ویژه برنامه‌های هفته‌ دولت در گیلان با ادای احترام به شهدا توسط معاون رئیس جمهور، استاندار گیلان، مدیران دستگاه‌های اجرایی و قشرهای مختلف مردم در گلزار شهدای رشت آغاز شد.

صبح امروز با حضور محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، نجفی استاندار گیلان، مدیران دستگاه‌های اجرایی و اقشار مختلف مردم در گلزار شهدای رشت و ادای احترام به مقام شامخ شهدا ویژه برنامه‌های هفته‌ دولت در گیلان آغاز شد.

شرکت کنندگان در این مراسم با قرائت فاتحه یاد و خاطره‌ شهیدان رجایی و باهنر، شهدای کارمند دولت، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از حرمین را گرامی داشتند.

محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران در گلزار شهدای رشت گفت: اگر تصور شود که دستیابی به برنامه ششم و اهداف این برنامه از جمله رشد ۸ درصد اقتصادی یا ۹۵۵ هزار فرصت شغلی سالانه را به بودجه عمومی وابسته کرده ایم، برداشت نادرستی است.

او گفت: هفته‌ دولت امسال با محوریت شعار تدبیر و امید برای تولید و اشتغال برگزار می‌شود. گیلان در طول هفته دولت امسال شاهد بهره برداری از هزار و ۱۷۴ پروژه ی عمرانی و تولیدی بزرگ و کوچک با اعتباری بالغ بر هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان است.

نوبخت در توضیح این موضوع گفت: چرا که در ماده ۳ قانون برنامه توسعه هم تصریح شده که از ۷۷۰ هزار میلیارد تومانی که باید سالانه سرمایه گذاری شود تا به اهداف برسیم، فقط ۹۹ هزار میلیارد تومان را می توانیم از منابع بودجه عمومی پرداخت کنیم و مابقی آن باید از طریق شرکت های دولتی، بانک ها، صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و در نهایت سرمایه گذاران خارجی تامین شود.

او ادامه داد: مجموعه ای از بخش ها باید در کنار بودجه عمومی باشد و اگر بودجه عمومی مانند شرایط فعلی کاهش یابد، باید در بخش هزینه های جاری صرفه جویی کنیم تا بتوانیم این سرمایه گذاری ها را انجام دهیم و علت اینکه من از همکارانم در قوه مجریه انتظار دارم، هزینه های جاری را کم کنند، این امر است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: این موضوع به معنای آن نیست که انقباضی در کشور ایجاد شود بلکه باید این هزینه های جاری به عمرانی تبدیل شوند تا طرح های سرمایه گذاری نیز از سمت ما صورت پذیرد.

او گفت: در سال جاری بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی سرمایه گذاری می شود، درحالیکه این رقم در سال ۱۳۹۴ ، ۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و در سال قبل (۱۳۹۵) ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

امروز و در نخستین روز از هفته دولت با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و استاندارگیلان کلنگ آغاز عملیات اجرایی احداث فاز ۳ کارخانه گیل راد شمال در شهرک صنعتی سفیدرود رشت به زمین خواهد خورد.

همچنین با حضور دکتر محمدباقر نوبخت به نمایندگی از هیئت دولت و دکتر محمدعلی نجفی به صورت همزمان پروژه های جایگزینی کابل های خودنگهدار به جای سیم مسی فرسوده در سطح استان و نیز دانشکده فناوری های نوین در دانشگاه گیلان افتتاح خواهد شد.

نشست با فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع و دیدار با مدیران دستگاه های اجرایی ، اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه گیلان نیز از دیگر برنامه های سفر دو روزه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به گیلان است.