رشت رویایی- بر اساس دستور بانک مرکزی، توزیع اسکناس‌های نو به میزان کافی از روز شنبه ۲۲ اسفندماه از طریق شعب منتخب در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به گزارش مهر، بر اساس دستور بانک مرکزی به برخی از بانک‌ها و تعیین شعب منتخب از روز شنبه ۲۲ اسفندماه عرضه اسکناس نو در این شعب آغاز خواهد شد. بر این اساس بانک مرکزی اسکناس نو را در اختیار این بانک‌ها به میزان تعیین‌شده قرار می‌دهد.

اسامی شعب منتخب بانک‌ها جهت توزیع اسکناس نو در استان تهران، از سوی بانک مرکزی به بانک‌های مربوطه اعلام شده و شعب به مدت ۵ روز نسبت به توزیع این اسکناس‌ها اقدام خواهند کرد. هرساله در آستانه فرا رسیدن سال نو این اقدام از سوی نظام بانکی صورت می‌گیرد.

توزیع اسکناس‌های نو یکی از برنامه‌های پایان سال بانک‌ها برای تأمین نیازهای مردم، سازمان‌ها و شرکت‌ها است که بر اساس برنامه‌ریزی بانک مرکزی، توزیع اسکناس‌های نو به بازار از طریق شعب منتخب و بانک‌های عامل انجام می‌شود.

یکی از گلایه‌های متقاضیان اسکناس نو همواره این بوده است که تعداد زیادی از این اسکناس‌ها از بازار سیاه و دلالی سر در می‌آورند و با قیمت‌های غیرمعقول به فروش می‌رسند و بر این اساس احتمال اینکه این اسکناس‌ها از طریق کارمندان شعب از بازار سوداگری سر دربیاورند، وجود دارد.

اما بهزاد قیاسوند مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه دلالان خرید و فروش اسکناس نو سرمنشأ ورود اسکناس‌های نو به بازار سیاه را کارمندان بانکی معرفی می‌کنند، گفته بود: به هر حال در هر زمان که تقاضا افزایش می‌یابد، اختلالات هم ایجاد می‌شود. در هفته پایانی هر سال هجوم و تقاضا به بانک‌ها زیاد می‌شود و عده‌ای سودجو نیز در این بین وجود دارد.