رشت رویایی- مسوولان و کارکنان ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی شهرستان مرزی بندر آستارا در سه‌شنبه‌های بدون خودرو، همرکاب هنرمندان و خبرنگاران می‌شوند.

[su_frame align=”center”]دوچرخه‌سواری[/su_frame]

همزمان با راه‌اندازی کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو در سراسر کشور، طی هفته‌های اخیر، جمعی از هنرمندان و اصحاب قلم و رسانه شهرستان مرزی بندر آستارا با استفاده از دوچرخه به این کمپین پیوسته‌اند.

این اقدام اصحاب فرهنگ آستارا با استقبال عمومی مواجه شده و هم اکنون کارکنان بسیاری از ادارات با پیوستن به این کمپین، برای حضور در محل کار خود، علاوه بر پای پیاده از وسایط نقلیه عمومی و دوچرخه استفاده می‌کنند.

واحدپور، مدیر یکی از نمایندگی‌های فروش دوچرخه در آستارا با اشاره به اینکه این طرح نتایج مثبت زیست محیطی را در جامعه به دنبال دارد، گفت: از زمان راه‌اندازی این کمپین، شاهد افزایش فروش دوچرخه هستیم.

او دوچرخه را یکی از وسیله‌های مفید برای تأمین سلامت جسم و روح انسان برشمرد و افزود: زندگی ماشینی نتیجه نامتعارفی را برای جامعه کنونی بشر به همراه آورده است که اگر چاره‌ای اساسی برای آن اندیشیده نشود، سلامت انسان و در پی آن زندگی در جوامع مختلف را به خطر می‌اندازد.

[su_frame align=”center”]دوچرخه‌سواری[/su_frame]

وحید خاصی‌پور، رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت وگو با ایسنا خاطر نشان کرد: گروه‌های مردم نهاد می‌توانند با حرکت‌های فرهنگی و ورزشی خود گام‌های مثبتی را در راستای ارتقای سلامت جامعه بردارند.

او از حمایت وزارت ورزش و جوانان از کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو سخن گفت و توضیح داد: برای کاهش خطرات ناشی از استفاده گسترده دوچرخه در سطح جامعه باید تمهیداتی اندیشیده شود تا ضمن قانونمند شدن اینگونه طرح‌ها، شاهد به ثمر رسیدن اهداف آن باشیم.

رییس اداره ورزش و جوانان آستارا مهم‌ترین لازمه اجرای طرح‌های خوب را تمهیدات مناسب عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه این کمپین مورد استقبال بسیاری از مسئولان بلند پایه کشور، بخصوص وزرای دولت تدبیر و امید واقع شده است، امیدواریم در سطح شهرستان شاهد حمایت مسئولان از این طرح زیست محیطی که با سلامت انسان‌ها گره خورده است، باشیم.

حسین خورشیدی، رئیس هیأت دوچرخه‌سواری آستارا در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: حرکات زیست محیطی و خیرخواهانه قابل تقدیر است و باید از تمام ظرفیت‌های شهرستان برای تحقق اینگونه اهداف استفاده گردد.

[su_frame align=”center”]دوچرخه‌سواری[/su_frame]

او برگزاری همایش‌های مختلف را در این زمینه بسیار تأثیرگذار دانست و اضافه کرد: تهیه جوایز و هدایا می‌تواند در ایجاد انگیزه بسیار مثمر ثمر باشد.

خورشیدی با اشاره به اینکه در هفته‌های آینده، مسئولان و کارکنان ادارات شهرستان با ملحق شدن به این کمپین، پیام‌های زیست محیطی خود را به سایر هم‌وطنان خواهند رساند، عنوان کرد: برای توسعه و تداوم اینگونه رفتارها باید به شکل زیربنایی اقدام گردد که بهره‌مندی از بیمه یکی از آنها می‌باشد.

او استفاده از توان و ظرفیت رسانه‌ها را در اجرای این طرح بسیار تأثیرگذار برشمرد و اذعان کرد: باید فرهنگ کاهش استفاده از وسایط نقلیه موتوری در جامعه نهادینه شود.

خورشیدی در پایان نقش ادارات شهرستان را در این امر بسیار مهم دانست و یادآور شد: نمی‌توان از نقش آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در این مقوله چشم پوشی کرد.