سرطان

رشت رویایی- تنها یک هفته پس از تایید استفاده از داروی جدید درمان سرطان،‌ دارویی به نام CAR-T محصول شرکت Cellectis توسط سازمان دارو و غذای آمریکا، این سازمان ادامه آزمایش‌های بالینی دارو را متوقف کرد.
براساس گزارش ساینس الرت، مرگ یکی از داوطلبانی که در دوره آزمایش بالینی دارو حضور داشت باعث توقف این آزمایش‌ها شد. درمان CAR-T با استفاده از سیستم ایمنی بدن بیمار همشهری آنلاین:
تنها یک هفته پس از تایید استفاده از داروی جدید درمان سرطان،‌ دارویی به نام CAR-T محصول شرکت Cellectis توسط سازمان دارو و غذای آمریکا، این سازمان ادامه آزمایش‌های بالینی دارو را متوقف کرد.
براساس گزارش ساینس الرت، مرگ یکی از داوطلبانی که در دوره آزمایش بالینی دارو حضور داشت باعث توقف این آزمایش‌ها شد. درمان CAR-T با استفاده از سیستم ایمنی بدن بیمارسرطان را مهار می‌کند. سلول‌ها از بدن بیمار استخراج شده و با ایجاد تغییراتی به ژن‌هایی جدید مجهر می‌شوند و دوباره به بدن بازگردانده می‌شوند.
تصمیم تاریخی سازمان داروی آمریکا برای درمان سرطان
دوره‌های درمانی کنونی با هدف بررسی تاثیرگذاری این درمان با استفاده از سلول‌های اهدایی یک داوطلب و نه خود بیمار آغاز شد. اما با مرگ یک بیمار ۷۸ ساله در اثر واکنش شدید به درمان جدید، ادامه آزمایش‌ها متوقف شد.
سازمان غذا و داروی آمریکا آزمایش این شیوه درمانی روی سرطان خون را نیز متوقف کرده‌است؛ باوجود اینکه این درمان پیش از این نتایج مثبتی روی دو نوزاد از خود نشان داده بود. این اولین‌باری نیست که یک شرکت مجوز آزمایش دارویی جدید را از دست می‌دهد، سال گذشته شرکت دارویی جونو پس از مرگ چند بیمار مجبور به متوقف کردن دوره آزمایشی‌اش شد.
اکنون شرکت Cellectis باید با سرمایه‌گذارانش مواجه شود زیرا پس از توقف دوره‌های آزمایشی ارزش سهام این شرکت با کاهش مواجه شد. همچنین این شرکت برای ادامه پیدا کردن آزمایش‌هایش مبارزه‌ای بزرگ در پیش رو دارد.