آرنولد وسکر درگذشت

رشت رویایی – آرنولد وسکر نمایشنامه‌نویس سرشناس بریتانیایی در ۸۳ سن سالگی چشم از جهان فروبست.

آرنولد وسکر

وسکر یکی از چهره‌های شاخص ادبیات دراماتیک قرن بیستم بریتانیا بود. او در گستره پنج دهه فعالیت ادبی بیش از ۴۰ نمایشنامه نوشت و در کنار آن دست به خلق مقالات، اشعار و داستان‌های کوتاه زیادی زد.

نخستین رمان او با عنوان «عسل» را در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. این نویسنده پس از به شهرت رسیدن در دهه پنجاه میلادی از سوی منتقدان به عنوان یکی از نویسندگان طبقه کارگر و «صدای مردان جوان» لقب گرفت، هر چند که خود همواره این برچسب‌ها را رد می‌کرد.

او در این باره گفت: «من همواره نگران افرادی هستم که با نحوه لباس پوشیدن دنبال این هستند که جایگاه خود را نشان دهند، زیرا این اصلاً مهم نیست که متعلق به کجائید. برای پیشینهٔ خود در طبقهٔ کارگر نویسنده خوبی نمی‌شوید، با دانشگاه رفتن هم این اتفاق نمی‌افتد. شما نویسنده خوبی هستید چون نویسنده خوبی هستید و کارهای شما این را مشخص می‌کنند نه برچسب‌هایی که به شما زده می‌شود.»

وسکر سال ۱۹۳۲ در لندن به دنیا آمد. او زندگی سیاسی فعالی داشت و حتی یک بار در سال ۱۹۶۱ برای شرکت در تظاهرات علیه سلاح هسته‌ای مدتی را در زندان گذراند. تأثیر بزرگ شدن در یک خانوادهٔ یهودی کمونیست در برخی آثار او از جمله نمایشنامه تحسین شده «سوپ مرغ» دیده می‌شود.

این اثر نخستین نمایشنامه از سه‌گانه‌ای بود که با نمایشنامه‌های «ریشه‌ها» و «من درباره اورشلیم سخن می‌گویم» به پایان رسید.

این نویسنده علیرغم ابتلا به پارکینسون در دوران پیری همچنان به نوشتن ادامه داد و نخستین مجموعه شعرهای خود را سال ۲۰۰۸ منتشر کرد. وسکر سال ۲۰۰۶ لقب شوالیه گرفت.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz