[su_frame align=”left”]صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵[/su_frame]

رشت رویایی- رییس کمیسیون حمل و نقل ترافیک در یک‌صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت ضمن تبریک روز پزشک از اصحاب رسانه برای انعکاس صحیح و امانت‌دارانه مطالب تشکر کرد.

دکتر رضا رسولی با بیان اینکه خانم شیرزاد به اغلب مواردی که مد نظر داشتم اشاره کرده، ادامه داد: هفتم تیرماه ۹۴ در همین مکان و از طریق همین تریبون مواردی را با مردم در میان گذاشتم؛ این موارد آسیب‌شناسی بنده نسبت به آنچه بود که در رشت موجب نوعی عدم توسعه و عقب‌افتادگی شده است.

رشت و دوگانه عافیت-منفعت
رسولی با اشاره به اینکه در آن زمان دوگانه‌ای را با عنوان عافیت-منفعت تشریح کرده بود، گفت: شهر ما در دوگانه‌ای قرار دارد که یکی از آن‌ها عافیت‌طلبی و بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت شهر و دیگری جریان‌هایی است که احتمالاً منافع شخصی را به منافع عمومی ترجیح می‌دهند. این جریان‌ها در تمامی دنیا می‌تواند وجود داشته باشد.

دکتر رسولی نسبت به اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر در رشت رخ داد ابراز امیدواری کرد و گفت: این اتفاقات بعد از مدت‌ها در رشت نویدبخش فردای بسیار بهتری برای این شهر است. ما با حرکت‌های اجتماعی مواجه شدیم که کاملاً از نهادهای شهری مستقل بود و آثار بسیار بزرگی را برای این شهر به همراه داشت.

او همچنین گفت: این اتفاق نشان می‌دهد که آن فکه‌ی گازانبری که به عافیت‌طلبی بازمی‌گردد با همت مجموعه مدیریت شهری، شورای شهر و شهردار محترم با این حساسیت و انگیزه‌ای که در ذهن بخش نخبه و طبقه متوسط فرهنگی جامعه ایجاد کرد، منجر به اتفاقات بزرگی شد.‌

اعلام موضع مردم در مورد استیضاح شهردار رشت، منحصربه‌فرد بود
این عضو شورا در ادامه اضافه کرد: یکی از این اتفاقات مهم، اعلام موضع مردم در مورد استیضاح شهردار رشت بود که این موضوع منحصربه‌فرد بود و تازگی داشت و در مورد مصداق دیگر این موضوع می‌توان به بحث تالاب عینک اشاره کرد.

دکتر رسولی با تقدیر از فعالان محیط زیست در پاکسازی تالاب عینک گفت: آنچه به همت شورای شهر رشت و مشارکت وسیع مردم در تالاب عینک اتفاق افتاد، الگوی جدیدی از فعالیت‌های مشارکت‌مدار در مدیریت شهری بود که حتی در سطح کشور نیز کم‌سابقه است.

او تلاش گروهی از جوانان رشت را در قالب انجمن‌های مردم‌نهاد برای جمع‌آوری اهریمن سبز، سنبل آبی در تالاب عینک را منحصربه‌فرد دانست و گفت: شاید کمتر کسی فکر می‌کرد این عزیزان برای جمع‌آوری سنبل آبی از سطح تالاب عینک چند ماه تلاش مستمر داشته باشند. اما حضور این عزیزان در ابتدا موجب ایجاد حساسیت و ایجاد تقاضا برای تغییر در بدنه جامعه و نهایتاً عکس‌العمل مدیران در سطوح مختلف شهر، شهرستان و پس از آن در سطح استان را به همراه داشت.

تقدیر از تشکل‌های مردم‌نهاد به خاطر جمع‌آوری سنبل آبی از تالاب عینک
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نقش مؤثر این تشکل‌های مردم نهاد برای غلبه بر مقاوم‌ترین آفت‌های بیولوژیکی غیرقابل انکار دانست و گفت: با تلاش چندماهه این عزیزان گام اول در احیای تالاب عینک برداشته شد اما این به معنای امحای سنبل در تالاب عینک نیست و این اهریمن سبز در نقاط مختلف سطح استان وجود دارد.

او همچنین توضیح داد: در صورت مهیا بودن شرایط، سنبل آبی تا ۱۵ سال می‌تواند مجدداً در مدت سه هفته به مقدار دو برابر تکثیر شود.

دکتر رسولی در ادامه گفت: جوانانی که در این عرصه تلاش کردند هیچ مسئولتی به‌جز مسوولیت اجتماعی که برای خود متصور بودند نداشتند و این حرکت برای من قابل تقدیر و یک الگو است. امیدوارم این الگو مشارکتی در گام‌ها و اهداف بعدی مجموعه مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد.

پیشنهاد احیای آب‌راه تاریخی پیربازار به غازیان
دکتر رسولی از انجمن‌های مردم‌نهادهای سرزمین ایده‌آل ما و سبزکاران بالان که آغازگر این حرکت بودند و همچنین شهرداری منطقه چهار رشت و شهردار این منطقه که به طور مستمر در تالاب حضور داشتند و سازمان‌های آتش‌نشانی، شیلات، محیط زیست، آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای، هلال احمر، راه و شهرسازی، سپاه، نیروی انتظامی، مرزبانی، فرمانداری و استانداری که از این حرکت حمایت کردند تشکر کرد.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: ریشه و اعتبار ما از مردم است؛ ازاین‌رو اعتقاد من بر این است که از فرصت به وجود آمده و حمایت بسیار خوب همه نهادها باید استفاده کرد. پیشنهاد مشخص من این است که آب‌راه تاریخی پیربازار به غازیان احیا شود. این آب‌راه در زمان خود علاوه بر کارکرد تجاری و ترافیکی، یک کارکرد اجتماعی داشت و پیونددهنده قطب‌های انسانی رشت و انزلی و غازیان بود. این پیوند امروزه به استحکام صد سال پیش در زمانی که فعال بود، نیست. به مدیران شهرستانی و استانی پیشنهاد می‌کنم از این فضای مثبت اجتماعی که با مدیریت شهروندان ایجاد شده است در راستای احیای این آب‌راه تاریخی گام بردارند.

خواندن شعری از شاملو
دکتر رسولی سخنان خود را با خوانش این شعر از احمد شاملو به پایان رساند:

روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت
روزی که کمترین سرود بوسه است و هر انسان برای هر انسان برادری است
روزی که دیگر درهای خانشان را نمی‌بندند
قفل افسانه‌ای است و قلب برای زندگی بس است
روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است تا به خاطر آخرین حرف دنبال سخن نگردی
روزی آهنگ هر حرف زندگی است تا من به خاطر آخرین شعر رنج جستجوی قافیه نبرم
روزی که هر لب ترانه‌ای است تا کمترین سرود بوسه باشد
روزی که تو بیایی، برای همیشه بیایی و مهربانی با زیبایی یکسان شود
روزی که ما دوباره برای کبوترهای‌مان دانه بریزیم
و من آن روز را انتظار می‌کشم، حتی روزی که دیگر نباشی