موسوی روزان در گفت و گو با رشت رویایی
آبستراکسیون امروز تنها یک اتفاق رقابتی و انتخاباتی درون‌شورایی بود

یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت - سید رضا موسوی روزان

رشت رویایی- جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رییسه شورا با حضور فرماندار رشت در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد اما حضور فرماندار هم موجب نشد این جلسه به حدنصاب برسد و با آبستراکسیون برخی از اعضا یک‌بار دیگر جلسه از حد نصاب افتاد.

به گزارش رشت رویایی، سید رضا موسوی روزان درباره لغو جلسه هیئت رییسه شورا به رشت رویایی گفت: مطلع هستید که بحث شورا و انتخابات هیئت رییسه حال و هوای خاص خودش را دارد؛ بین اعضا رایزنی‌های مختلفی پیش از هر جلسه خصوصاً برای کمیسیون‌ها یا هیئت رییسه صورت می‌گیرد. در سال‌های گذشته هم همین رایزنی‌ها وجود داشت. فضایی که پیش می‌آید معمولاً یک گروه اقلیت و یک گروه اکثریت شکل می‌گیرد که به صورت طبیعی آن گروه اکثریت سعی می‌کند هیئت رییسه را در اختیار بگیرد.

عضوکمیسیون بهداشت ومحیط زیست شورای اسلامی شهر رشت افزود: اما نگاهی که ما در ارتباط با شورا، هیئت رییسه و کمیسیون‌ها داریم نگاه تمامیت‌خواهی نیست. سعی ما بر این بود که همه دوستان در این موضوع سهیم باشند. شورا در ده روزه گذشته چند جلسه برای هیئت رییسه داشته که امروز سومین جلسه‌ای بود که قرار بود برگزار شود. دو جلسه اول را در واقع گروهی که در اقلیت بودند به تعبیری آبستراکسیون کردند و در جلسه حضور پیدا نکردند، جلسه به حدنصاب نرسید و برگزار نشد. شخص رییس شورا با فرماندار محترم هماهنگی کرده بودند که البته ما نسبت به این موضوع هم انتقاداتی داشتیم؛ جلسه را به تأخیر انداختند. جلسه‌ای که برای امروز گذاشتند با نظر فرماندار محترم بود.

روزان با اشاره به اینکه در شورا یک گروه ۷ نفره و یک گروه ۸ نفره تشکیل شده بود، ادامه داد: یکی از اعضای گروه ۸ نفره با وعده ریاست شورا از سوی گروه ۷ نفره به سمت آن گروه رفت و در صحن شورا کاندیدا شد که همه پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها کاندیدا شدن این عضو شورا را دیدند. ایشان قبل از آمدن به جلسه به همه ۸ عضو اطمینان داده بود که کاندیدا نخواهد شد و به کاندیدای این ۸ عضو رأی خواهد داد تا اعضای هیئت رییسه به شکلی که مشخص شده بود پیش برود. چون با توجه به مباحثی که قبل از بحث جلسه بین اعضا پیش آمده بود این احساس وجود داشت که ممکن است یک عضو توافق‌هایی را با طرف مقابل کرده باشد؛ از اینرو قبل از جلسه برنامه‌ریزی‌شده بود تا اگر آن عضو به تعهدات خودش عمل نکند و برخلاف نشست‌های متعددی که با این جمع داشته است بخواهد با وعده ریاست خلف وعده کند، دیگر اعضای این گروه جلسه را ترک کنند.

او همچنین با بیان اینکه قدرت و اختیارات هیئت رییسه مدنظر ما نیست، گفت: بحث هیئت رییسه به خاطر جایگاه ریاست یا قدرتی که هیئت رییسه دارد، نیست. بنده این اعتقاد را ندارم که از این جهت هیئت رییسه را در اختیار داشته باشیم؛ بلکه اهدافی که این جمع را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد مورد توجه ما است. این اهداف بحث توسعه شهری، اقداماتی که به لحاظ عمرانی، اجتماعی، مباحث فرهنگی باید در سطح شهر صورت بگیرد و بحث ثبات مدیریتی که این جمع به دنبالش است و همچنین بحث نظارت بر عملکرد مدیریت شهری که باید از سوی شورا اعمال شود و به شدت ما به این نظارت معتقد هستیم. به واسطه این موضوعات و جایگاه و شان شورا که متاسفانه در چند وقت اخیر با توجه به بعضی از صحبت‌ها و رفتارها تا حدودی در نزد افکار عمومی تنزل پیدا کرده است و این جایگاه باید به جای اولیه و اصلی خود برگردد. این‌ها دلایلی بود که این جمع را در کنار هم قرار داد. اما در آن دقایق پایانی و نهایی یکی از اعضا به خاطر اینکه رییس شورا شود و در جایگاه ریاست قرار بگیرد اعلام کرد که قصد دارد کاندیدا شود و بقیه اعضا هم بلند شدند و جلسه از اکثریت افتاد.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: بحث کاندیدا شدن این همکار ما در شورا کاملاً آشکار صورت گرفته است و برخی از خبرگزاری‌ها و سایت‌ها هم به نام ایشان اشاره داشتند ولی بنده به جهت احترام اسم نمی‌برم ولی این اتفاق باعث شد که اعضای این جمع بلند شوند و جلسه به طور طبیعی از حد نصاب بیفتد.
موسوی روزان با اشاره به اینکه جلسه امروز در کمال احترام و بدون هیچ حاشیه‌ای انجام شد، تصریح کرد: جلسه امروز یک اتفاق رقابتی و انتخاباتی درون شورایی بود. دو سه مرحله دوستان و همکاران ما در جمع مقابل این حرکت را به این دلیل که اکثریت نداشتند انجام دادند. امروز هم این جمع به خاطر اینکه تا لحظه ورود به شورا تصور می‌کرد از اکثریت برخوردار است، ولی وقتی دیدند که از اکثریت افتاده، شورا را ترک کردند. هیچ اتفاق خاصی نیفتد و هیچ بی‌احترامی و حرفی نسبت به اعضا نداشتیم. جایگاه و شان شورا برای همه ما مهم است. ما در طول یک‌سال آینده قرار است در کنار هم باشیم. این صحنه انتخابات در این چند روزه به هرحال و به هر شکل ممکن به پایان می‌رسد اما یک‌سال آینده را باید در کنار هم قرار بگیریم و با رفاقتی که بین اعضا وجود دارد به مسائل و مشکلات شهر بپردازیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz